Wycieczki górskie - informacje praktyczne
1. Planowanie trasyZanim zaczniemy pakować plecak, powinniśmy przemyśleć, dokąd chcielibyśmy dojść, co zwiedzić i przede wszystkim, czy czujemy się na siłach, by zrealizować takie przedsięwzięcie. Szlaki w Tatrach są dobrze przygotowane i oznaczone, ale to nie zwalnia turysty od posiadania mapy w wersji papierowej lub elektronicznej (pamiętajmy, że w niektórych miejscach może gubić się zasięg!). Aby w górach czuć się bezpiecznie i w razie potrzeby móc zawiadomić pomoc trzeba przede wszystkim znać kolor szlaku, którym wędrujemy oraz miejsce, z którego wyruszyliśmy i to, do którego chcemy dotrzeć. Dobrze też zapoznać się z szacowanym czasem pokonania danej trasy i jej opisem (charakterystyka szlaku, ewentualne trudności itp.). Warto też pamiętać, że latem w Tatrach szlaki od zmierzchu do świtu są zamknięte, a więc należy tak zaplanować wędrówkę, żeby przed zmrokiem znaleźć się w miejscu noclegu.
2. Ubranie
To, które będziemy mieć na sobie podczas wędrówki, powinno przede wszystkim być wygodne i dopasowane do danej pory roku. Można zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, która będzie sprzyjała wentylacji ciała. Nie wolno zapomnieć o tym, że nawet latem w wyższych partiach gór może być chłodno i wietrznie, więc oprócz koszulki z krótkim rękawem i krótkich spodenek, trzeba mieć ze sobą cieplejszą odzież (np. bluza z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami, kurtka przeciwdeszczowa). Ze względu na mocniejsze działanie promieni słonecznych oraz wiatr bezwzględnie pamiętajmy o okryciu głowy (np. chusta typu „buff”, czapka z daszkiem, czapka zakrywająca uszy, przepaska). Bywa, że i latem będą nam potrzebne cienkie rękawiczki, zwłaszcza, gdy dzień wędrówki jest wietrzny. Niezwykle ważnym elementem stroju wędrowca są też odpowiednie skarpety, które nie obetrą nam nóg oraz wygodne, dobrze trzymające się podłoża buty trekkingowe. Jeżeli planujemy nocleg w schronisku, nie zapomnijmy o obuwiu zmiennym (np. sandały, klapki).
3. Wyposażenie
Podstawowym jego elementem jest oczywiście wygodny, dopasowany do rodzaju wycieczki plecak. Powinny się w nim znaleźć okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem i latarka (najlepiej czołówka). Dobrze jest mieć ze sobą także podręczną apteczkę, a w niej bandaż elastyczny, plastry z opatrunkiem, maseczkę do sztucznego oddychania, gumowe czy lateksowe rękawiczki oraz folię NRC. Można też rozważyć wzięcie kijków trekkingowych, pomocnych zwłaszcza w zejściu (ochrona stawów kolanowych).
4. Prowiant
Jedzenie, które ze sobą weźmiemy, powinno przede wszystkim dodać nam podczas wędrówki energii. Najlepsze w takim przypadku będą kanapki (masło, ser, szynka, jajko itp.), czekolada, suszone owoce, banany. Pamiętajmy też o napojach (woda, ciepła i słodka herbata).
5. Prognoza pogody i bezpieczeństwo
Przed wyruszeniem na szlak należy naładować baterię w telefonie oraz zapoznać się z prognozą pogody (bieżąca dostępna jest na stronach internetowych www.topr.pl oraz www.tpn.pl). Trzeba pamiętać, że w górach burze są bardzo niebezpieczne i nie zaleca się wówczas wychodzenia na szlak. Podobnie zdradliwa jest mgła, która nawet doświadczonych turystów może wprowadzić w dezorientację. Trzeba także być przygotowanym na ewentualną zmianę trasy wycieczki, a zatem przed wyruszeniem w góry należy dokładnie zapoznać się z siecią szlaków. Warto przy tym pamiętać, że kolor szlaku pieszego nie oznacza stopnia jego trudności.
Aby zwiększyć szansę na bezpieczną wędrówkę, nie zapomnijmy poinformować bliskich o naszych planach (cel wycieczki, wybrana trasa, godzina wyjścia, szacowana godzina powrotu, miejsce noclegu).
W razie potrzeby należy wezwać pomoc: telefonicznie – 601 100 300 (TOPR), 112 lub przy pomocy aplikacji na smartfony dostępnej pod adresem: www.ratunek.eu.